Postimpresionizam, simbolizam i ar nuvo, 1180-1905

Iako se vizuelna umetnost nastala u Evropi i Sjedinjenim Državama od 1880. do 1914. ne povezuje samo sa jednim stilom , zajedno se može razumeti kao odgovor na razvoj savremenosti. Ambivalentnost vidljiva u gradskom životu, novim tehnologijama, imperijalizmu i kapitalizmu odražava suprotnosti koje definišu modernost. Pozitivističko prihvatanje naučnog istraživanja i tehnološkog napretka ukazuju na široko rasprostranjen optimizam, a idealistički pokušaj da se pronađe autentičnost u životu preko duhovnosti ili preko “primitivne” kulture pokazuje moderan život nisu svi srdačno dočekali.

Postimpresionizam

Postimpresionisiti su, odgovarajući na stilske inovacije impresionizma i nošeni željom da stvaraju izuzetno mdoernu umetnost, prikazivali različite teme, radili u različitim stilovima i s različitim tehnikama dok su se odmicali od realističnih premisa impresionizma kako bi stvorili utopije i privatne ili primitivne svetove. Žorž Sera bio je jedini od četvorice velikih postimpresionista koji je nastabio da prikazuje slike modernog života. Služeći s enaučnim teorijama o optici i psihološkim kvalitetima boje i linije nastojao je da predstavi moderan život na kontrolisan, idealizovan način. S obzirom na to da su malo utehe nalazili u nauci ili civilizaciji Pol Sezan, Vinsent van Gog i Pol Gogen tražili su estetsku (a često i duhovnu) izvornost radeći van užurbanog Pariza. Posebno je Gogen pokušao da istovremeno prihvati umetničke navike i teme kultura za koje je verovao da su mnogo primitivnije nego one Pariza, Evrope ili Amerike da bi povezao umetnička dela koja su izražaval iskrenost pre nego neprirodnost koju je povezivao sa savremenošću. Naravno, nisu svi postimpresionisti napustili Pariz da bi pronašli “istinu”. Umesto toga, Anri de Tuluz-Lotrek okrenuo je hladnokrvo, sarkastično oko prema kafanama, plesnim dvoranama i bordelima Pariza.

Pol Sezan – Planina Sen Viktoar, 1885-87
Pol Sezan, Mrtva priroda sa korpom za voće, 1888
Pol Sezan, Planina Sen Viktoar viđena iz kamenoloma Bibemus, 1897 i 1900
Žorž Sera, Nedeljno popodne na ostrvu Grand Žat, 1884-86
Van Gog, Ljudi koji jedu krompir, 1885
Van Gog, Noćna kafana, 1888
Van Gog, Zvezdana noć, 1889
Pol Gogen, Vizija nakon propovedi, 1888
Pol Gogen- Odakle dolazimo? Ko smo? Kuda idemo? 1897

Simbolizam

Potraga za bežanjem od modernih pritisaka i želja za autentičnim iskustvima odvela je simboliste u vrlo različitom smeru. Umesto da traže inspiraciju u dalekim zemljama simbolisti su se okrenuli svojoj imaginaciji, doživljavajući um kao jedino istinsko sredstvo estetske transformacije. Divlje fantazije i čudne slike karakterišu rad mnogih simbolista. Misteriozne priče, kao ona prikazana u seriji Maksa Klingera Rukavica, daju mnogim delima simbolista kvalitet sličan snu, gde predmeti preuzimaju funkciju ličnog talismana ili fetiša, što je upravo vrsta vizuelnih fragmenata koje je istraživao Frojd u svojim radovima o snovima i nesvesnom. I zaista, gotovo se čini da se izmučeno nesvesno izliva iz lika u agoniji na Kriku Edvarda Munka.

Maks Klinger- Otmica (iz serije rukavica), 1881
Edvard Munk, , Krik, 1893
Gustav Klimt, Poljubac, 1907-08
Ogist roden, Vrata pakla, 1880-1900
Ogist roden, Mislilac, 1879-1887

 

Ogist Roden, Čovek koji hoda, 1878-1900

Ar Nuvo i potraga za modernim dizajnom

Ar nuvo smatran je modernim stilom, prvim koji je okrenuo leđa neostilovima i eklekticizmu i proizveo novi, svež izgled arhitekture i dizajna. Posebno se oslanjao na biomorfne motive, a posledica je bio organski stil koji je razorio ortogonalni volumen konvencionalne arhitekture i nagovestio razvoj i evoluciju, kao što se može videti na Kući Tasel Viktora Orta i Kući Mila Antonija Gaudija. Osim stvaranja svežeg, novog izgleda koji je odbacivao stilove prošlosti, ar nuvo je bio važan zato što se zauzimao za prekidanje podele između lepe i dekorativne ili primenjene umetnosti i stvaranje totalnog ambijenta. Ovi ambijenti dele sa simbolizmom fantastičan kvalitet nalik na san.

Viktor Orta, kuća Tasel, Brisel, 1892-93
Ektor Gimar, Stanica metroa, 1900, Pariz
Antoni Gaudi, Kuća Mila, 1905-10, Barselona
Čarls Reni Makintoš, Čajdžinica s vrbama, Glazgov, 1904

 

Američka arhitektura: Čikaška škola

Mnogi naučnici smatraju da je uzlet moderne arhitekture počeo sa oblakoderima koji su sagrađeni u Čikagu osamdesetih i devedesetih godina XIX veka. Poznati kao čikaška škola, arhitekti su među njima i Luis Salivan, upotrebljavali nove građevinske materijale i tehnike da bi projektovali ono što se u njihovo vreme smatralo visokim zgradama. Podjednako je važno što su dopustili da oblik sledi funkciju, a da njihovi projekti umesto korišćenja istrijskih stilova pokažu svoju metalnu skeletnu konstrukciju. Frenk Lojd Rajt takođe je radio u Čikagu, ali je najpoznatiji po svojim “prerijskim kućama”. Dok su čikaški neboderi bili poznati po svojim eksterijerima, Rajt je takođe razradio inovativne enterijere, s jednim prostorom koji prelazi u drugi, a zatim u eksterijer građevine i okolni pejzaž. Uprkos razvijanju moderne arhitekture, Salivan i Rajt zaodenuli su svoje građevine univerzalnim, duhovnim kvalitetima oblikovanim da bi savremenost učinili mnogo sadržajnijom.

Henri Ričardson, Robna kuća Maršal, Čikago, 1885-1887
Luis Salivan, zgrada Vajnrajt, Misuri, 1890-91
Frenk Lojd Rajt, Kuća Robi, Čikago, 1908-10

Fotografija

Kraj XIX veka doživeo je razvoj Kodakovih fotoaparata, pa se fotografisanje toliko proširilo da je još sumnjivijom postala ideja može li fotografija biti umetnost. Umetnički fotografi sve su se više okretali stilu zvanom piktorijalizam u kojem su fotografije pravljene da bi izgledale kao lepa umetnost, kao slike ili crteži. Suprostavljajući se svežoj, oštroj slici dokumentarne fotografije, piktorijalisti (Gertruda Kezebir i Edvard Stajhen) radili su mekim, zamagljenim fokusom koji je oponašao slikarski potez četkicom ili tamni chiaroscuro. Još jedan aspekt fotografije tog vremena bila je fascinacija portretisanjem kretanja, a rezultat je bila sekvencijalna fotografija i konačno pokretne slike.

Edvard Majbridž, Bez naziva, iz La Nature, Decembar 1978